Zużycie paliwa w aucie osobowym - technika jazdy


Technika jazdy samochodem ma fundamentalne znaczenie na oszczędzanie paliwa.

Warto się temu przyjrzeć, abyśmy unikali praktyk, które powodują puszczanie pieniędzy z dymem.  

  • Zimny silnik 

Na początku podróży silnik w naszym aucie nie jest rozgrzany, co powoduje zwiększone spalanie. Warto pamiętać, aby pierwsze kilometry przejeżdżać mniej dynamicznie, co spowoduje oszczędności.

  • Optymalna prędkość

Optymalna prędkość dla większości modeli wynosi między 80 a 120 km/h. Im bardziej przekraczamy prędkość optymalną tym szybciej rośnie spalanie w przeliczeniu na kilometr, dlatego warto sprawdzić, co producent naszego pojazdu zaleca w tym zakresie.

  • Zmiana biegów w samochodzie

Każdy model samochodu ma swoje preferencje w zakresie zmiany biegów, dlatego najlepiej jest dowiedzieć się co zaleca producent.  

Przykładowo, dla pojazdu miejskiego z silnikiem benzynowym 1.2 litra dwójkę należy wrzucić, gdy osiągamy 10 - 20 km/h, trójkę w momencie osiągnięcia 30 km/h, czwórkę przy 50 km/h, a piątkę osiągając 70 km/h. Od tej zasady mogą być niewielkie odstępstwa spowodowane obciążeniem, rodzajem nawierzchni po jakiej się poruszamy, itp. Badania pokazują, że mniej spalimy przy wyższym biegu i lekko wciśniętym pedale gazu.

Bieg pierwszy służy tylko do ruszania i zazwyczaj nie ma od tej reguły odstępstw przy normalnym użytkowaniu. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja podjeżdżania pod bardzo stromą górę, gdy pojazd nie ma wystarczającej mocy, aby podjechać na biegu drugim.

  • Przyspieszanie samochodem

Zwiększanie prędkości w aucie powinno następować płynnie – tak, aby obroty silnika nie miały zbyt wielkich wahań. W większości pojazdów na obrotomierzu widnieje zaznaczone pole, które wskazuje optymalne obroty silnika.  Bądźmy świadomi, że każde dynamiczne przyspieszenie ma bezpośredni skutek na ilość zużytego paliwa.  

  • Hamowanie w aucie

Wiele paliwa - pieniędzy możemy zaoszczędzić poprzez prawidłowe przewidywanie sytuacji na drodze. Często zdarza się, że kierowcy zwiększają prędkość w momencie, gdy w niewielkiej odległości od nich sytuacja na drodze wymaga redukcji prędkości albo zatrzymania. Pamiętajmy, że każde dotknięcie hamulca jest równoznaczne ze stratą paliwa, czyli pieniędzy. Jeśli jesteśmy zmuszeni do zredukowania prędkości to starajmy się hamować silnikiem. Przykładowo, jeśli widzimy, że za sto metrów będziemy zmuszeni zatrzymać samochód (np. na czerwonym świetle) dojeżdżajmy do tego miejsca z wrzuconą dwójką albo trójką.  W takiej sytuacji nie należy wrzucać biegu neutralnego.

 

Samochód rodzinny


Sprzedaję auto - jak rozmawiać z kupującymi


Skuteczny opis samochodu w ogłoszeniu


Jak sprawdzić stan prawny auta?


Koszty utrzymania auta