Zużycie paliwa w aucie osobowym - aerodynamika auta


Aerodynamika auta

Dodatkowe oświetlenie, bagażnik na dachu czy belki bazowe do mocowania rowerów zwiększają opór powietrza, co przekłada się na większe spalanie w samochodzie. Zdejmijmy niepotrzebne urządzenia, jeśli nie będziemy ich wykorzystywać w najbliższej przyszłości.

Bądźmy świadomi, że otwarty szyberdach oraz okna zmniejszają opływowość auta, co również odbija się negatywnie na spalaniu.

Rower zamiast auta

W sytuacji, kiedy musimy dostać się do miejsca oddalonego o 500 albo 1000 metrów odpowiedzmy sobie na pytanie: Czy musimy jechać samochodem? Rower albo spacer może okazać się świetnym rozwiązaniem dla naszego budżetu oraz zdrowia.

Urządzenia elektryczne

Wszystkie urządzenia, które pobierają energię w naszym aucie zwiększają spalanie, na przykład klimatyzacjapodgrzewane fotele, radio czy dodatkowe reflektory. Zrezygnowanie ze słuchania radia w samochodzie wydaje się mało rozsądnym rozwiązaniem, ale zmiana żarówek na energooszczędne czy wyłączanie podgrzewanych foteli kiedy nie jest to konieczne jest dobrym pomysłem.

Korzystajmy rozsądnie z klimatyzacji. Starajmy się nie używać jej maksymalnych możliwości, co ograniczy ilość pochłanianego paliwa.

W korku ...

Podczas dłuższych przerw (powyżej 20 sekund) w prowadzeniu auta starajmy się wyłączyć silnik. Rozgrzany silnik nie zużywa wiele paliwa podczas rozruchu, dlatego warto wykorzystywać tą metodę oszczędzania.

Masa brutto Twojego auta

Sprawdźmy czy wszystkie znajdujące się rzeczy w bagażniku są nam na pewno potrzebne - każdy kilogram mniej w bagażniku to oszczędność. Nie wspominając już o bezpieczeństwie czy łatwości pakowania. Każde dodatkowe 100 kg powoduje zwiększenie spalanie o około 0,5 litra na 100 km.

Optymalna trasa podróży

Unikajmy przebudowywanych odcinków dróg albo takich, gdzie jest duże natężenie ruchu i szansa, że utkniemy w korku. Wygodniej i oszczędniej będzie się podróżować, jeśli wybierzemy nieco dłuższą trasę, gdzie będziemy mogli jechać płynnie.

Jeśli silnik w twoim aucie jest przystosowany do spalania paliwa z 95 oktanami nie kupuj droższej z 98 oktanami.

Zużycie paliwa w aucie osobowym


Skuteczny opis samochodu w ogłoszeniu


Dlaczego jesteśmy lepsi?


Jak ustalić stan techniczny samochodu używanego?


Wycena samochodu