Wycena samochodu

Jest to trudne zadanie, ponieważ wielu z nas patrzy na nasze samochody przez pryzmat emocji...


Należy dokonać poprawnej wyceny z uwagi na fakt, że wielu kupujących sprawdza w pierwszej kolejności cenę i na jej podstawie decyduje czy zapozna się ze szczegółami ogłoszenia. Powinniśmy zatem precyzyjnie wycenić sprzedawany przez nas samochód.

Porównanie innych egzemplarzy tego samego auta

W pierwszej kolejności możemy sprawdzić ceny podobnych aut w serwisie niekrecone.pl wpisując markę, model oraz rocznik odpowiadający naszemu autu. Na podstawie tych informacji możemy oszacować przedział w jakich kształtują się ceny za takie auto.

Przebieg / stan licznika auta - Samochód bezwypadkowy / wypadkowy - Stan techniczny auta jest idealny / do naprawy

Najlepiej jest jeśli mamy wszystkie dokumenty serwisowe z ASO i możemy pochwalić się systematycznymi naprawami, przeglądami i rosnącym przebiegiem. Drugą możliwością, która uwiarygadnia nas w oczach kupującego jest fakt, że jesteśmy pierwszym właścicielem, który ma pełną wiedzą na temat auta. Niestety rzeczywistość w większości przypadków nie jest tak kolorowa jak powyżej opisana.

Co możemy zatem zrobić, aby uwiarygodnić zalety naszego auta (pod warunkiem, że je posiada). Postawmy się w roli kupującego i odpowiedzmy sobie na pytanie: W co bym uwierzył?

Wycena szczegółowa auta - przebieg / stan licznika auta

Trudno jest udowodnić prawdziwy przebieg, drugiemu albo trzeciemu właścicielowi, który często sam w niego nie wierzy. Co możemy zatem zrobić?

  1. Po pierwsze przedstawmy precyzyjnie ile kilometrów osobiście zrobiliśmy tym samochodem + szczegółowy opis usterek w trakcie użytkowania - te informacje dadzą kupującemu pewien obraz.
  2. Po drugie przedstawmy możliwie najdokładniej wszystkie dokumenty z datami, gdzie znajduje się przebieg.
  3. Po trzecie możemy opisać spalanie auta, które pozwoli ocenić stan techniczny silnika. Nie mówi nam to nic na temat przebiegu, ale o przebieg pytamy, aby ocenić stan auta, a spalanie pośrednio o tym informuje.

W momencie kiedy wybierasz się w trasę przygotujmy się do udokumentowania spalania. Zrób dokumentację video jak tankujesz do pełna na stacji przy drodze szybkiego ruchu w miejscowości X. Wpisz dokładny adres, dzień i godzinę. Nagraj drugi film w momencie kiedy znajdujesz się na stacji oddalonej o kilkaset kilometrów jak tankujesz znowu do pełna i nagraj licznik auta, dystrybutor oraz podaj dokładny adres, dzień i godzinę oraz dystans pomiędzy dwoma stacjami. Wymaga to nakładu pracy, ale skoro Twoje auto może się pochwalić niskim spalaniem, a ty chcesz przekonać kupującego, że auto jest warte więcej niż inne podobne to warto to zrobić. Na pewno uwiarygodni to ogłoszenie.

Wycena szczegółowa auta - Samochód bezwypadkowy / wypadkowy

Historia odbytych kolizji samochodu jest trudna do udowodnienia. Możemy jednak zrobić kilka rzeczy, które zachęcą kupującego. Zrób dokładne fotografie drzwi oraz maski z wszystkich stron jak przylegają do reszty auta. Upewni nas to w tym, że auto jest bezwypadkowe albo blacharz wykonał swoją pracę idealnie – na szczęście to się rzadko zdarza i często można po różnych odległościach drzwi od reszty auta stwierdzić, że wóz jest bity.

Napisz, że zgadzasz się na wykonanie testów miernikiem lakieru. Jeśli posiadamy taki miernik możemy sami wykonać taki test. Wykonaj bardzo dokładną dokumentację pomiarów lakieru w 8/ 12 miejscach auta. Pamiętajmy, że ma to na celu uwiarygodnienie naszej oferty w oczach sprzedawcy! Wykonajmy testy w miejscach równomiernie rozmieszczonych na karoserii, wszystkie pomiary muszą być porównane do analogicznych miejsc po drugiej stronie auta. Dobrze jest dopisać, że zgadzamy się na ponowne wykonanie testów przez kupującego w trakcie oglądania.

Jeśli auto uczestniczyło w wypadku / stłuczce opiszmy co uległo zniszczeniu oraz co zostało naprawione. Wielu kupujących doceni ofertę auta, które uczestniczyło w drobnej kraksie z pełną dokumentacją. Pozwoli to poznać historię auta o co przecież chodzi.

Opis samochodu i dokumentacja zdjęciowa

Zrób szczegółowy opis samochodu oraz dodaj ostre zdjęcia wszystkich najważniejszych części samochodu. Jeśli Twoje auto ma zarysowania to opisz je i zrób zdjęcia karoserii tam, gdzie są największe i opisz je dokładnie: "Na zdjęciu 17 znajduje się największa rysa spowodowana ….....". Tak, aby kupujący nie musiał się domyślać czy nie ma większych zarysowań/ wgnieceń!

Wycena szczegółowa auta - Stan techniczny auta jest idealny / do naprawy

Opiszmy możliwie najdokładniej wszystkie aspekty techniczne naszego auta. Zachęcamy do pełnego opisu zawierającego informacje pozytywne jak i negatywne. Wielu kupujących docenia ogłoszenia motoryzacyjne, które nie przedstawiają idealnych aut. Napisz w ogłoszeniu, że jest możliwość jazdy próbnej po różnych rodzajach dróg zaczynając od drogi szutrowej po drogą szybkiego ruchu. Postawmy sprawę jasno, kto będzie mógł prowadzić. Sfotografuj wszystkie dokumenty potwierdzające historię auta i dołączmy do tego obszerny opis. Potwierdź, że zgadzasz się, aby pojechać do dowolnego serwisu, aby kupujący mógł zrobić pełny przegląd.

Opisz dokładnie co zostało naprawione w aucie – w szczególności w ostatnim czasie. Zrób koniecznie dokumentację zdjęciową – pamiętaj, że w serwisie niekrecone.pl nie ma limitu zdjęć! Napisz obiektywnie co wymaga obserwacji w aucie, jakie są objawy oraz co należy bezwzględnie wymienić. Potraktuj kupującego tak jak sam chciałbyś być potraktowany przez sprzedającego. Jakie naprawy musiałeś wykonać podczas ostatniego przeglądu? Do kiedy jest ważny przegląd samochodu.

Dodatkowe wyposażenie auta 

Opiszmy dokładnie całe dodatkowe wyposażenie, gdyż ma ono wpływ na cenę z podziałem na Bezpieczeństwo, Komfort, Zabezpieczenie, Wygląd. Zaznaczmy w opisie, że są to urządzenia działające / niedziałające.

Jaką cenę wpisać w ogłoszeniu moto?

Wpisując cenę w ogłoszenie motoryzacyjne pamiętaj, że nie będziesz mógł negocjować ceny w górę, dlatego warto nieco zawyżyć cenę, aby mieć margines na negocjację. Nie przesadzaj z zawyżaniem ceny, gdyż może to obniżyć ilość osób zainteresowanych. W przypadku jeśli wystawisz swoje auto z zaniżoną kwotą, będzie to budziło podejrzenie. Oczywiście możesz tak zrobić, ale wyjaśnij w ogłoszeniu z czego wynika cena. Nie zapomnij poinformować, że jesteś otwarty na negocjację co będzie dodatkowo motywowało kupujących (oczywiście jeśli tak jest). 

Umowa kupna sprzedaży samochodu używanego


Co to jest ogłoszenie Niekręcone ?


Sprzedaję auto - jak rozmawiać z kupującymi


Sprzedaż auta - jazda próbna


Sprzedaż auta - negocjacje