Sprzedaż auta - obowiązki po sprzedaży

Po sprzedaży auta używanego czeka nas jeszcze kilka obowiązków....


Musimy zaktualizować informacje o już nie naszym aucie w Wydziale Komunikacji, Zakładzie Ubezpieczeń oraz w Urzędzie Skarbowym - kolejność załątwiania spraw zależy od nas.

  • Wydział Komunikacji

Należy zgłosić, że sprzedaliśmy auto w Wydziale Komunikacji. Nie będziemy narażeni na nieprzyjemności za ewentualne mandaty albo wypadki nowego właściciela. Warto zatem zrobić to jak najszybciej. Prawo obliguje nas do wykonania tej czynności w ciągu 30 dni, ale lepiej nie zwlekać.

  • Ubezpieczenie samochodu

Sprzedający jest zobligowany do powiadomienia swojego ubezpieczyciela o tym fakcie w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Jeśli tego nie dopilnujemy ubzpieczyciel może zażądać od ciebie zapłaty kolejnej składki. W wysyłanym piśmie dobrze jest dołączyć kserokopię umowy kupna - sprzedaży. Nie zwlekajmy z poinformowaniem ubezpieczyciela. Może się zdarzyć, że nowy właściciel spowoduje wypadek co może spowodować, co z kolei może sprawić, że stracimy nasze zniżki. Będziemy mogli dochodzić swoich praw tłumacząc zaistniałą sytuację, ale łatwiej będzie po prostu poinformować ubezpieczyciela od razu o sprzedaży auta. Jeśli nabywca zrezygnuje z obecnego ubezpieczenia OC możemy ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki.

  • Urząd Skarbowy

Jeśli sprzedaliśmy samochód z zyskiem, którego właścicielem byliśmy krócej niż pół roku należy zapłacić podatek dochodowy w formie PIT- u. Osoby prywatne muszą to uwzględnić wypełniając PIT-36. Warto jednak wiedzieć, że każda naprawa samochodu przeprowadzona w okresie gdy byliśmy właścicielem auta pomniejsza zysk, pod warunkiem, że będziemy posiadać dokumenty, które te naprawy potwierdzą.

Co to jest ogłoszenie Niekręcone ?


Sprzedaję auto - jak rozmawiać z kupującymi


Sprzedaż auta - spotkanie z klientem


Sprzedaż auta - jazda próbna


Sprzedaż auta - wizyta u mechanika i na komisariacie