Jak ustalić stan techniczny samochodu używanego?


 

  • Czy auto miało jakieś wypadki, czy poprzedni właściciel miał jakieś wypadki?

Pytanie postawione wprost zmusza właściciela do powiedzenia prawdy lub posłużenia się kłamstwem. Informacja o historii wypadkwej samochodu na ogół nie jest informacją, którą sprzedawcy ujawniają chętnie, dlatego warto zapytać o to wprost. Jeśli auto miało jakieś stłuczki/ wypadki dopytajmy o szczegóły oraz o dowody na to, co zostało naprawione.

  • Jakie są wady techniczne auta?

Kupując auto czteroletnie lub starsze szansa na egzemplarz bez wad technicznych i pełną historią serwisowej jest bliska zeru. Wypytajmy o to dopytując o szczegóły.  Pomocne mogą być pytania typu:

1. Gdzie najdalej właściciel pojechał autem w ciągu ostatniego roku? Jeśli był samochodem np. w Alpach, zapytajmy o możliwość zobaczenia zdjęcia auta widocznego na tle gór.

Na ogół nie obawiamy się wyjeżdżać daleko posiadając auto, które daje pewność pod względem technicznym - zdjęcia z Łotwy lub Węgier mogą zwiększać prawdopodobieństwo dobrej sprawności auta.

2. Jakie właściciel posiada dokumenty potwierdzające serwisowanie? Jakiego rodzaju są to dokumenty? (pytajmy w pierwszej kolejności o faktury / paragony).

Książki serwisowe są niestety dość łatwe do podrobienia, warto zatem pytać o dokumenty księgowe, które nie są tak często podrabiane z uwagi na zupełnie inne konsekwencje prawne.

  • Czy podczas oględzin auta będę mógł je poprowadzić? Warto ustalić trasę przejazdu. 

Wiele osób jest mocno przywiązana do swoich pojazdów i niezbyt chętnie oddaje kluczyki osobom trzecim. Decydując się na sprzedaż auta nastawienie to powinno ulec zmienia, gdyż potrzeba próbnej jazdy przez przyszłego właściciela jest całkowicie zrozumiała. Warto dopytać czy w okolicy jest droga szybkiego ruchu, osiedlowa oraz szutrowa, aby przetestować auto na różnych nawierzchniach.

  • Czy moglibyśmy podjechać do niezależnego serwisu, aby ocenili auto?

Jeśli sprzedawca jest pewien auta zdecyduje się na to bez kłopotu, jeśli jest oszustem odmówi i będzie czekał na kogoś, kto nie przeczytał tego artykułu.

  • Jakie naprawy należy wykonać w najbliższej przyszłości?

Warto poznać opinię sprzedawcy na ten temat. Często się zdarza, że sprzedajemy auto ponieważ zaczyna się w nim psuć coraz więcej rzeczy. Zapytajmy o to wprost.

  • Czy jakieś elementy nadwozia były lakierowane?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam dowiedzieć się czegoś na temat stanu karoserii samochodu oraz historii wypadkowości auta.

  • Czy poduszki powietrzne wybuchły podczas użytkowania auta?

W dobrym serwisie powinniśmy uzyskać informację na temat stanu poduszek powietrznych (czy wybuchły). Ta informacja pozwala na wnioskowanie na temat historii wypadkowości auta.

  • Które urządzenia nie działają w aucie?

Niestety, często zdarza się, że w ogłoszeniach właściciele nie wspominają o niesprawnych urządzeniach w aucie dlatego warto też o to zapytać.

  • Czy odległości drzwi od reszty karoserii jest wszędzie taka sama?

Odpowiedź na to pytanie może pomóc w ustaleniu wypadkowej przeszłości samochodu.

  • Czy wszystkie szyby są wyprodukowane w tym samym roku?

Należy upewnić się, czy na wszystkich szybach jest widoczna data produkcji. Przy ewentualnej kolizji auto można wyklepać, ale znalezienie identycznych szyb nastręcza większych trudności, a taka nieścisłość może wskazywać na powypadkową historię samochodu. Pytania o szczegóły uzmysłowią sprzedawcy, że dobrze znasz temat i nie dasz sobie wcisnąć kręconego auta. Zwracaj uwagę na reakcję sprzedawcy!

 

 

Co to jest ogłoszenie Niekręcone ?


Jakie auto kupić?


Jak sprawdzić stan prawny auta?


Koszty utrzymania auta


Ogłoszenia motoryzacyjne - jak znaleźć odpowiednie