Ocena auta używanego


Jeśli ogłoszenie motoryzacyjne oraz rozmowa telefoniczna ze sprzedawcą zachęciła nas do obejrzenia auta musimy się dobrze przygotować, aby na miejscu proces oceny auta poszedł sprawnie.

Analiza informacji o oferowanym aucie

W tym momencie powinniśmy mieć informację z ogłoszenia, z rozmowy telefonicznej, z sieci na temat numer nadwozia VIN oraz na temat tego czy numer telefonu sprzedawcy widnieje przy innych ogłoszeniach. Może się okazać, że numer sprzedawcy znajdziesz przy ogłoszeniu, że skupuje auta powypadkowe, więc sytuacja jest jasna. Jeśli znajdziesz inne ogłoszenia motoryzacyjne o sprzedaży auta używanego to spróbuj znaleźć opinie na temat tego sprzedawcy.

 

Pamiętaj, że informacje w sieci mogą zostać opublikowane przez kogokolwiek, dlatego należy mieć do nich dystans. Jeśli znajdziesz negatywne informacje to zwróć uwagę czy dotyczą one wad auta, która sprzedawca mógł celowo ukryć.Spróbuj skontaktować się z osobą, która kupiła samochód od konkrentego sprzedawcy przed tobą i zapytaj o opinię.

 

Warto, abyś spisał sobie wszystkie informacje jakie posiadamy na temat auta. Przeanalizujmy je kilka razy czy czegoś w nich nie brakuje albo czy pewne informacje nie budzą wątpliwości. Dobrze jest poprosić znajomą osobę, aby oceniła informacje jakie mamy na temat auta.

 

Poproś zaufaną osobą, która zna się możliwie najlepiej na autach, aby pojechała z tobą. Podczas oglądania będziesz musiał zwrócić uwagę na wiele informacji, dlatego przyda ci się pomoc.

Notatki na temat auta

Uzupełniajmy notatki o pytania i metody weryfikacji informacji podczas oceny auta na miejscu. Jeśli nie bardzo wiesz jak sprawdzić konkretną rzecz na miejscu to poszukaj w sieci. Na pewno inny użytkownicy zmagali się z tym problemem przed tobą.

Miejsce i godzina spotkania

Sprawdź dokładnie, gdzie masz się spotkać ze sprzedawcą, upewnij się, że zapisałeś do niego numer telefonu. Może się przydać w przypadku kłopotów ze znalezieniem miejsca spotkania.

Nie oglądaj samochodu po zmroku, bo możesz nie zobaczyć wielu szczegółów.

W trakcie oglądania powinieneś sprawdzić następujące rzeczy:

Dokumenty od samochodu

Sprawdź oba kluczyki!

Często się zdarza, że podczas oglądania auta używamy jednego kluczyka,a drugi dostajemy do kompletu. Warto sprawdzić czy jest to klucz od tego samochodu oraz czy działa. Nie zapomnij sprawdzić czy pilot do auta jest sprawny.

 

Karoseria

Wnętrze

Pod maską

Bagażnik

Wypadkowość

 

Odległości pomiędzy poszczególnymi elementami karoserii. Czy wszystkie szyby mają tą samą datę produkcji?

Sprawdź jakiej firmy reflektory były montowane fabrycznie w modelu jaki będziesz oglądać w roku z jakiego jest samochód wyprodukowany. W przypadku stłuczki najczęściej są montowane najtańsze co w przypadku wykrycia może sugerować przeszłość ”wypadkową”.

Co to jest ogłoszenie Niekręcone ?


Jakie auto kupić?


Jak sprawdzić stan prawny auta?


Gdzie najlepiej kupić samochód


Kupię samochód - selekcja ogłoszeń