Zanim kupisz sprawdź numer VIN !

Zobacz co numer nadwozia powie Ci o przeszłości auta.


Numer nadwozia VIN

Najkrócej rzecz ujmując jest to numer identyfikacyjny pokazdu, który został nadany przez producenta. Oznaczenie to składa się z 17 znaków – cyft i liter. Od ponad 30 lat system ten jest ogólnoprzyjęty, więc auto którego szukasz na pewno będzie go posiadało oraz będziesz mógł zdobyć na jego podstawie wiele informacji.

 

VIN – Numer nadwozia samochodu – Vehicle Identification Number

 

Gdzie znajdę numer VIN?

Numery te znajdują się w kilku miejscach w samochodzie oraz w dowodzie rejestracyjnym. Każdy producent wybiera inne miejsce na numer VIN, ale najczęściej są pod przednią szybą na dole po stronie kierowcy, na tabliczce znamionowej koło rygla maski, koło kielichów amortyzatorów albo na przegrodzie czołowej oddzielającej przegrodę silnika od kabiny.

Co oznaczają poszczególne cyfry

  • WMI (World Manufacturer Identifier) są to pierwsze trzy cyfry w numerze VIN czyli identyfikator producenta.

Pierwsze dwie cyfry informują nas w jakim kraju samochód został wyprodukowany. Przykładowo auta wyprodukowane w Polsce mają numer VIN zaczynający się od SU albo SZ. Niemieckie auta zaczynają się od SN, ST albo W.

Trzecim znakiem w numerze VIN jest identyfikator producenta. W Polsce przykładowo firma Solaris wypuszcza swoje autobusy z numerem VIN zaczynającym się od znaków SUS. Ople wyprodukowane w Niemczech mają numery nadwozia zaczynające się od WOL.

 

  • VDS - Vehicle Descriptor Section

VDS to znaki od 4 do 9. Każdy producent ma swój system wykorzystania tych znaków. Z tych znaków możemy dowiedzieć się jaki jest typ pojazdu oraz rodzaj nadwozia. W celu rozszyfrowania numeru VIN jakim jesteśmy zainteresowani należy wejść na stronę producenta.

  • VIS - Vehicle Identifier Sectionsamochody mustang

To znaki na pozycjach od 10 do 17. Znaki te określają cechy konkretnego egzemplarza takie jak wyposażenie auta, jednostka napędowa fabrycznie zamontowana, oryginalny kolor lakieru oraz rodzaju napędu.

 

 

Jeśli szukasz auta do kupienia spośród dostępnych aut używanych unikaj sytuacji kiedy:

- numer nadwozia z dowodu rejestracyjnego nie zgadza się z wybitymi na samochodzie,

- wybity numer jest nieczytelny,

- miejsce gdzie znajduje się numer VIN jest innego koloru,

 

Nie oznacza to, że auto na pewno jest kradziona, ale warto to wyjaśnić.

O co pytać przy kupnie samochodu?


Jak sprawdzić stan prawny auta?


Jakie pytanie zadać w autokomisie?


Jak ustalić stan techniczny samochodu używanego?


Koszty utrzymania auta