Kupię samochód - selekcja ogłoszeń


Bądź wybredny! Nie spiesz się!

Pamiętaj, że z zakupem samochodu wiąże się duża odpowiedzialność. Ty i twoi najbliżsi będziecie podróżować tym autem, dlatego musi być ono sprawne, bezpieczne oraz komfortowe.

Co to za auto?

Wszystkie ogłoszenia powinny zawierać informacje takie jak:

  • marka samochodu
  • dokładny opis modelu
  • pojemność skokowa silnika
  • rodzaj paliwa
  • moc silnika
  • rok produkcji
  • typ nadwozia
  • liczba drzwi
  • rodzaj skrzyni biegów
  • rodzaj napędu

 

Wszystkie wymienione elementy mają wpływ na ceną, dlatego porównując ogłoszenia należy wziąć je pod uwagę. Błędem jest porównywać tylko ogłoszenia po marce i modelu.

Cena samochodu

Jest to ważny parametr, ale nie najważniejszy. Wszyscy chcielibyśmy znaleźć okazję! Pamiętaj, że one zdarzają się bardzo rzadko! Znacznie częściej spotykamy się z przekręconymi ofertami. 

Warto zainteresowanć się ogłoszeniami przy których znajdują się nieco wyższe ceny, gdyż stan techniczny tych aut może być zdecydowanie lepszy. 

Zastanów się czy nie będzie korzystniej kupić samochód o rok starszy za tę samą cenę, który ma pełną historię serwisową, a informacje na jego temat możemy zdobyć od pierwszego właściciela. 

Pamiętaj, że osoby, które sprzedają samochody z wątpliwym stanem technicznym będą kusić klientów niską ceną. Nie daj się skusić na auto powypadkowe, po powodziowe czy z przekręconym przebiegiem. Konsekwencja mogą być bardzo poważne w trakcie użytkowania oraz kolizji.

Zdjęcia i opis auta

Opis samochodu oraz zdjęcia muszą być spójne. Im bogatszy opis auta tym lepiej. Informacje powinny być konkretne, precyzyjne, a opis zawierać informację na wszystkie ważne pytania. Są to numer VIN, przebieg/ stan licznika, spalanie, ilość kilometrów jakie sprzedający przejechał tym autem, opis kolizji, napraw oraz wyposażenia.

Na które ogłoszenia patrzeć podejrzliwie?

W pierwszej kolejności takie, które nie zawierają numeru nadwozia VIN. Oczywiście można zadzwonić do właściciela i poprosić, aby uzupełnił ogłoszenie, ale pamiętaj, że z jakiegoś powodu od razu go nie wpisał. Jeśli go uzyskasz sprawdź koniecznie co możesz znaleźć na jego temat w sieci.

Unikajmy aut, które brały udział w poważnych wypadkach, zostały zalane w wyniku powodzi albo się paliły. Bądźmy świadomi, że auto powypadkowe nie posiada właściwości, które chronią pasażerów w trakcie kolizji. Samochody, które się paliły zostały poddane wysokiej temperaturze. Spowoduje to, że korozja w niedalekiej przyszłości na pewno będzie degradować takie auto. Zalane auta charakteryzują się wieloma usterkami związaną z zalegającą wilgocią oraz zabrudzeniami, które naniosła woda.

Do których sprzedawców dzwonić

Telefon do sprzedającego nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami, dlatego warto korzystać z tej metody, aby dowiedzieć się więcej na temat auta. Nasze wyobrażenie na temat samochodu po zapoznaniu się z ogłoszeniem nie musi być najlepsze, ale po rozmowie możemy zmienić zdanie. Jeśli w ogłoszeniu brakuje interesujących nas informacji nie wahajmy się kontaktować ze sprzedającym. Serwis niekrecone.pl daje również możliwość kontaktowania się poprzez e-mail.

Przeczytaj również – Jakie pytania zadawać sprzedającemu

 

Jak daleko chcesz jeździć, aby oglądać samochody

Decyzja o obejrzeniu auta wiąże się z konkretną ilością czasu, którą musisz poświęcić na obejrzenia auta. Do tego dochodzi koszt paliwa oraz pomoc zaufanej osoby, która może pomagać w ocenia auta. Im dalej będziesz jeździć, tym wyższe koszty.

 

Jeśli auto ci się spodoba dolicz do tego sprawdzenie w niezależnym serwisie za co będziesz musiał zapłacić od 50 do 200 złoty. Sprawdzenie czy auto nie jest kradzione wiąże się z koniecznością wizyty na komisariacie policji co wydłuża cały proces.

 

Ustal na początku przeglądania ogłoszeń jak daleko będziesz jeździć, aby oglądać samochody. Unikniesz w ten sposób dalekich wycieczek, które nie koniecznie się zwrócą. Często zdarza się, że kupujący jedzie daleko i na miejscu okazuje się, że auto odbiega „nieco” od tego, które było w ogłoszeniu. Z uwagi na ilość czasu i pieniędzy, które kupujący zainwestował decyduje się na zakup. Niestety w większości przypadków takie decyzje nie są zbyt udane. Jeśli nie szukamy bardzo rzadkiego auta unikajmy dalekich podróży.

Jakie auto kupić?


O co pytać przy kupnie samochodu?


Jak ustalić stan techniczny samochodu używanego?


Koszty utrzymania auta


Kupię samochód -budżet