O co pytać przy kupnie samochodu?


Informacje w ogłoszeniu nie zawsze odzwierciedlają stan faktyczny, dlatego warto mieć ograniczone zaufanie!

Telefonuj do sprzedawców w celu uzyskania większej ilości informacji. Po rozmowie może się okazać, że umiarkowanie atrakcyjne ogłoszenie w rzeczywistości opisuje samochód w dobrym stanie. Takich ogłoszeń szukamy, ale pamiętajmy, że może być odwrotnie.

Dobrze zadane pytania podczas rozmowy telefonicznej ograniczą ryzyko kupienia "przekręconego" samochodu. Nie będziesz też musiał jeździć i oglądać samochodów, których i tak byś nie kupił po ich obejrzeniu. Oszczędzasz czas i pieniądze!

przekręcony-licznik-w-samochodzie.jpgOdpowiedzi sprzedawcy mogą być różne i nie należy przekreślać auta po jednej podejrzanej odpowiedzi. Może się zdarzyć, że właściciel nie zna się na motoryzacji i zupełnie go to nie interesuje. Jako użytkownik ogranicza się do zakupu paliwa oraz zostawiania samochodu w serwisie od czasu do czasu. Taka osoba może mieć problem z odpowiedzią na szczegółowe pytania, ale to nie znaczy, że należy taką ofertę przekreślić.

Pytania powinny być dostosowane do wieku auta oraz wcześniejszych odpowiedzi. Nie mniej jednak wszystkie uzyskane informacje powinny być spójne.

Przygotuj się do rozmowy!

To tobie zależy na kupnie bezpiecznego auta w dobrym stanie technicznym, więc poprowadź rozmowę. Przygotuj sobie listę pytań i kontroluj czy odpowiedzi są dla ciebie satysfakcjonujące.

W ogłoszeniu motoryzacyjnym powinien być zestaw podstawowych informacji, ale może się zdarzyć inaczej. Wejdź na formularz dodawania ogłoszenia i zobacz jakie informacje powinny się znaleźć w ogłoszeniu. 

Jeśli jest numer VIN to przed rozmową należy sprawdzić co można znaleźć w internecie na jego temat. W przypadku braku numeru nadwozia (VIN) zapytajmy o niego sprzedawcę, a po rozmowie sprawdźmy co można znaleźć na jego temat.

Początek rozmowy

Dobrze jest dowiedzieć się czy sprzedający to osoba zajmująca się handlowaniem samochodami. Będzie to miało istotny wpływ na pytania jakie będziemy zadawali oraz na to jak możemy traktować odpowiedzi. Można zapytać o to wprost albo na początku rozmowy zapytać czy ogłoszenie jest aktualne nie podając szczegółów. Innym sposobem jest wpisanie numeru telefonu w google. Zobaczymy czy przypadkiem ten sam numer nie pojawia się przy innych ogłoszeniach motoryzacyjnych.

Jak długo sprzedawca jeździ autem?

W tym momencie dowiesz się czy jest to osoba prywatna czy "handlarz". Jeśli trafiłeś na osobę handlującą samochodami nie oznacza to, że auto które sprzedaje jest w złym stanie technicznym! Niestety oznacza to, że możesz trafić na profesjonalnie przekręcone auto, co może być trudne do wykrycia. Dodatkowym minusem takiej oferty jest to, że mamy ograniczone możliwości poznania historii auta.

Im dłużej sprzedawca jeździł osobiście samochodem tym więcej informacji na jego temat będzie nam mógł powiedzieć.

Ilu było właścicieli auta?

Im mniej właścicieli jeździło tym autem przed tobą tym lepiej. Najlepiej jest kupić samochód od pierwszego właściciela, który zna całą historię samochodu. W takiej sytuacji możemy zapytać czy zgodzi się podpisać umowę kupna sprzedaży zawierającą wszystkie informacje z ogłoszenia oraz informacje, które podaje przez telefon.

Wyposażenie samochodu i jego stan techniczny?

Jakie wyposażenie będzie w aucie?

Zapytajmy o wyposażenie samochodu oraz jego stan - drugi kompletem opon, radio, gaśnicę, lewarek, trójkąt...

Jeśli przedmioty te nie zawierają się w ofercie oznacza to, że będziesz je trzeba zakupić. 

Historia auta

Czy jakieś elementy karoserii były lakierowane? Czy zgadza się na pomiar miernikiem lakieru, wizytę w zewnętrznym serwisie, który sam wybierzesz?

Jak wyglądało serwisowanie? Kiedy był wymieniany rozrząd? Jaką posiada dokumentację na ten temat?

Ustal historię kolizji! Zapytaj koniecznie o wypadki, kolizje, stłuczki ponieważ nie ma jasnej granicy między tymi określeniami.

Czy auto było garażowane?

Miejsce parkowania ma istotny wpływ na stan karoserii samochodu. Auto garażowane będzie w lepszym stanie, niż auto parkowane pod chmurką. Inaczej będzie wyglądała karoseria auta, które było parkowane na ciasnych śródmiejskich chodnikach, gdzie łatwo o zarysowanie, a inaczej gdy ktoś parkował na podjeździe ogrodzonej działki.

Czy moglibyśmy pojechać na komisariat policji?

Pozwoli to na ustalenie czy auto nie jest kradzione. Jeśli sprzedawca będzie temu przeciwny, to sytuacja jest jasna.

Legalność auta

Dowiedz się czy na aucie nie ciążą zastawy oraz czy sprzedawca zgodzi się na podjechanie na komisariat policji, aby sprawdzić czy auto nie jest kradzione.

Stan techniczny auta

Ten element ma zasadnicze znaczenie na naszą przyszłą satysfakcję z używania auta w tym na koszty utrzymania, dlatego zwróć na to szczególną uwagę.

Jakie jest spalanie auta? Czy są wycieki z samochodu? Dlaczego sprzedaje auto? Kiedy były wymieniane świece, olej w silniku i inne elementy?

Kiedy był wymieniony pasek rozrządu – czy jest na to jakiś dowód? Jaki?

Jakich napraw dokonał w trakcie używania auta, która była ostatnia? Jakie ma na to dowody?

Gdzie najdalej był autem w ostatnim kwartale/ miesiącu. Jeśli kupujemy auto starsze to fakt, że właściciel pojechał w daleką podróż świadczy, że jest pewien stanu technicznego.

Ostatni etap rozmowy

Możemy zapytać o obniżenie ceny. Jeśli otrzymamy odpowiedz pozytywną to może to oznaczać, że sprzedawcy się spieszy ze sprzedażą albo, że mankamenty auta zmuszają go do obniżenia ceny. Zapytaj o ile jest w stanie obniżyć cenę.

Czy zgadza się na podpisania umowy kupna sprzedaży zawierającej wszystkie informacja jakie podał w trakcie rozmowy telefonicznej? Zaznaczmy, że chodzi nam tylko o okres kiedy był właścicielem samochodu. Sprzedawca nie może ręczyć za poprzednich właścicieli, ale za siebie jak najbardziej.

Rozliczenie 

Ustal sposób płatności przed spotkaniem.

 

Jeśli masz wątpliwości czy warto obejrzeć samochód na sam koniec rozmowy możesz zapytać czy jest sens, aby umawiać się na spotkanie bo nie chcesz marnować czasu. Odpowiedź może oszczędzić ci wiele przykrości. 

Jakie auto kupić?


Jakie pytanie zadać w autokomisie?


Jak ustalić stan techniczny samochodu używanego?


Ogłoszenia motoryzacyjne - jak znaleźć odpowiednie


Kupię samochód - selekcja ogłoszeń