Jakie auto kupić?

Wybór modelu auta jaki zamierzamy kupić jest bardzo ważny, ponieważ pojazd ten będzie zaspokajał (albo i nie zaspokajał!) nasze potrzeby przez najbliższych kilka lat. Sytuacje przy których będziemy potrzebować samochodu są zmienne w czasie, dlatego należy przewidzieć do czego będziemy potrzebować auto.


W celu odpowiedniego wyboru modelu auta warto zastanowić się nad następującymi zagadnieniami:

Gdzie będziemy jeździć autem?

Ustalmy czy auto będzie wykorzystywana głównie do jazdy po mieście / regionie/ po całej Polsce czy Europie. Wybierzmy takie auto, aby jak najczęściej spełniało nasze potrzeby.

Jakie cechy auta są dla mnie ważne

Ustal kolejność cech od najważniejszej i na podstawie takiej listy analizuj auta.

  • wygoda
  • wielki bagażnik
  • łatwe do parkowania
  • ekonomia
  • ceny napraw
  • inne

Wiedza na ten temat pozwoli Ci ograniczyć spośród dostępnych modeli.

 

 Pasażerowie i bagaż

Ile osób i bagażu będziesz przewozić? Ustal wymiary bagażu oraz jego ciężar.

 

Wyposażenie samochodu

Ustal, jakie wyposażenie dodatkowe auta jest dla Ciebie konieczne a jakie opcjonalne. Podziel sobie wyposażenie dodatkowe na te, które wpływa na komfort podróżowania oraz na te, które poprawiają bezpieczeństwo pasażerów. Nadaj im kolejność od najważniejszego do mniej ważnych. 

Utrzymanie samochodu

Odradzamy sugerowanie się utartymi opiniami, które bardzo często mają niewiele wspólnego z faktami. Zachęcamy do zapoznania się z raportami przygotowanymi przez największe firmy motoryzacyjne w Europie, które zawierają statystyki awaryjności.

Dodatkowy bagaż

Czy będę chciał przewozić rowery, narty, bagażnik na dachu i inne sprzęty? Upewnij się, że auto ma stosowne mocowania na dachu oraz hak z tyłu.

Amortyzacja samochodu 

Czy jesteś świadomy ile Twoje przyszłe auto straci na wartości podczas użytkowania? Sprawdź ile kosztuje model auta, który chcesz kupić starszy o 3 lata. Jeśli nie ma modeli starszych to sprawdź ile tracą na wartości auta tego producenta zbliżone do tego, który planujesz kupić. Różnicę w cenie należy podzielić przez ilość lat i doliczyć tą kwotę do łącznego kosztu utrzymania auta w ciągu roku. 

Koszt utrzymania auta 

Ile kilometrów będę pokonywać w skali roku? Ile średnio będzie paliło moje auto na 100 km? Odpowiedzi na te pytania pozwolą na oszacowanie kosztów paliwa i innych kosztów niezbędnych do utrzymania auta w należytym stanie.

Przeczytaj również Jak ocenić koszty utrzymania auta?

Benzyna, diesel czy ...

Rodzaj paliwa jest jedną z ważniejszych rzeczy przy wyborze auta. Jest to decyzja, która przekłada się bezpośrednio na koszty utrzymania auta oraz komfort jazdy.

Należy zastanowić się nad rodzajem paliwa oraz nad pojemnością silnika. Zachęcamy do zapoznania się z obiektywnymi i profesjonalnymi opiniami ekspertów na ten temat. Opinie usłyszane od znajomych nie są obiektywne, dlatego warto mieć do nich dystans. 

Instalacja gazowa 

Jeśli rozważamy kupno samochodu z silnikiem benzynowym odpowiedzmy sobie na pytanie czy inwestycja w instalację gazową jest opłacalna. Nie we wszsytkich przypadkach jest to uzasadnione. W portalu niekrecone.pl możesz zaznaczyć, że interesują cię tylko ogłoszenia motoryzacyjne z instalacjami gazowymi. Jeśli zdecydujesz się na auto, które ma już zainstalowaną instalację gazową zwróć uwagę na rok produkcji. Im nowsza instalacja tym lepiej. Na przestrzeni lat jakość instalacji znacznie się poprawiła, dlatego warto zwrócić na rok produkcji instalacji gazowe w samochodzie używanym

O co pytać przy kupnie samochodu?


Jak ustalić stan techniczny samochodu używanego?


Koszty utrzymania auta


Gdzie najlepiej kupić samochód


Kupię samochód - selekcja ogłoszeń