Jak sprawdzić stan prawny auta?


Stan prawny auta może nie być w w rzeczywistości taki jaki podaje sprzedawca. 

Przy zakupie auta używanego możemy zostać oszukani na wiele sposobów. Sprawdź pojazd czy nie został skradziony oraz czy nie ciążą na nim zastawy. 

Upewnij się, że auto nie zostało skradzione

W tym celu należy się udać ze sprzedawcą i samochodem na najbliższy komisariat policji. Policja ma dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów, gdzie znajdują się dane na temat tego czy auto nie zostało skradzione. Uzyskamy również informacje na temat rejestracji, danych właściciela oraz ewentualne daty zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Niestety osoba kupująca nie ma możliwości sprawdzenia legalności samochodu sama, a obecność aktualnego właściciela i samego pojazdu jest obowiązkowa. Warto uprzedzić właściciela o zamiarze udania się na komisariat Policji, aby nie było później nieporozumień.

Czy na aucie nie ciąży zastaw rejestrowy albo skarbowy?

Informacja o zastawach powinna znajdować się w dowodzie rejestracyjnym, ale zdarza się, że takiej informacji nie ma. Dlatego warto dowiedzieć się wszystkiego na temat potencjalnych zastawów. Poniżej znajdziesz wskazówki jak i gdzie dowiedzieć się czy na aucie ciąży zastaw.

Zastaw rejestrowy

W celu sprawdzenia czy na aucie nie ciąży zastaw rejestrowy należy skorzystać z Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowy, które znajdują się w Sądach Rejonowych. Koszt takiego zaświadczenia wynosi 20 złotych. Osoby posiadające podpis elektroniczny mogą uzyskać taki dokument bez wizyty w Sądzie Rejonowym.

Wszystkie informacje znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.


Zastaw sądowy

Rzetelną informację na temat zastawów sądowych uzyskamy w Centralnym Rejestrze Zastawów Skarbowych. W tym celu należy złożyć wniosek zawierający dane samochodu, markę, numer rejestracyjny, numer nadwozia, dane właściciela oraz swoje dane. Opłata za wypis z CRZS wynosi 50 zł.

Wszystkie informacje znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Finansów.

Stan techniczny auta

jest najtrudniej ocenić, ponieważ jest wiele czynników, które należy sprawdzić oraz ocenić. Większość kupujących auta nie zna się na nich, dlatego prawdopodobieństwo złej oceny stanu technicznego pojazdu jest wysokie. Niestety o tym fakcie dobrze wiedzą oszuści, którzy wykorzystują ten fakt. Dodatkowo wiele usterek nie jest dostępnych dla naszego oka czy ucha.


Najlepszym wyjściem jest odwiedzenie przed zakupem serwisu lub stacji diagnostycznej w celu dokonania oceny stanu technicznego auta (łącznie z numerami silnika, VIN i grubością lakieru). Wiąże się to z pewnym wydatkiem, jednak inwestycja w wysokości 50-100 złotych może zaoszczędzić nam wiele nieprzyjemności w przypadku zakupu auta w złym stanie technicznym.


Informacje znajdujące się w książkach serwisowych są istotne w ocenia auta pod warunkiem, że dokument ten nie został podrobiony. Niestety w Internecie jest dostępnych wiele ogłoszeń, których przedmiotem jest niewypełniona książka serwisowa. W celu weryfikacji autentyczności tego dokumentu możemy odwiedzić serwisy, w których dokonywano napraw i upewnić się, że tak rzeczywiście było. W przypadku kiedy auto jest sprowadzone z zagranicy nasze możliwości są mniejsze. Możemy jednak sprawdzić w Internecie czy wszystkie dane z pieczątek się zgadzają z rzeczywistością (nazwy serwisów, adresy, dane kontaktowe) oraz skontaktować się z serwisem telefonicznie albo mailowo.
Przed sporządzeniem umowy należy poprosić o okazanie dowodu osobistego sprzedawcy oraz drugiego dokumentu tożsamości (sprawdźmy czy zdjęcie pasuje do sprzedającego). Takie informacje będą pomocne na wypadek pojawienia się potrzeby kontaktu ze sprzedającym w przyszłości.

Umowa kupna sprzedaży samochodu używanego


Co to jest ogłoszenie Niekręcone ?


Jakie pytanie zadać w autokomisie?


Koszty utrzymania auta


Kupię samochód - selekcja ogłoszeń