Jak sprawdzić samochód przed podróżą?


Planujesz podróż samochodem i zastanawiasz się jak Twoje auto sobie poradzi z większą ilością kilometrów? Zobaczy co należy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko usterki, która może wystąpić z dala od domu i "naszego" mechanika. Ubezpieczenie pomoże pokryć koszty, ale straconego czasu i nerwów nie unikniemy.

Większość z nas kupuje auta używane na autogiełdach, które mają już za sobą sporą ilość kilometrów. Dlatego przed dłuższą podróżą pojawia się pytanie jak poradzi sobie nasze auto "na trasie".W przypadku jeśli kupiłeś niedawno auto warto udać się do mechanika, aby dokonał przeglądu technicznego.

Co sprawdzić pod maską samochodu?

W pierwszej kolejności sprawdzamy układ chłodzenia przy którym należy obejrzeć wszystkie przewody i najlepiej wymienić te, które popękały lub doznały innych uszkodzeń. Jeśli wybieramy się w miejsca gdzie temperatura powietrza będzie wyższa lub niższa od tej w Polsce skonsultujmy się z mechanikiem w kwestii wyboru odpowiedniego płynu. Warto się upewnić czy  uruchamia się elektryczny wentylator chłodniczy oraz czy jego praca nie wywołuje podejrzanych dźwięków.

Przy akumulatorze sprawdzamy zaciski połączeń elektrycznych oraz poziom elektrolitu, a w przypadku niewystarczającej jego ilości należy dolać wodę destylowaną.

Wysłużony filtr powietrza może być przyczyną nieprawidłowej pracy silnika co spowoduje zwiększone spalanie. Jeśli element ten pracuje od co najmniej 15000 km to czas, aby go wymienić.   

Sprawdźmy czy przypadkiem nie zbliża się moment wymiany paska rozrządu. Do aktualnego przebiegu należy doliczyć ilość kilometrów jakie zamierzamy przejechać podczas podróży i dodać jeszcze pewien margines na nieoczekiwaną zmianę planów.

Podczas dłuższych podróży klimatyzacja będzie pracowała na pełnych obrotach, dlatego warto upewnić się, że działa prawidłowo. Sprawdźmy kiedy ostatnio wykonana była dezynfekcja układu, kontrola filtra przeciwpyłkowego, uzupełnianie czynnika chłodzącego oraz czy pasek napędzający klimatyzację jest w dobrej kondycji.

W jakim stanie są hamulce w samochodzie?

Podczas jazdy kluczową kwestią są sprawne hamulce, dlatego nie można pominąć ich podczas sprawdzania. Rozpędźmy samochód do około 80 km/h i zahamujmy tak, aby jak najszybciej się zatrzymać. Wszystkie koła powinny równo hamować, a pojazd podczas tej czynności powinien się poruszać w tym samym kierunku. Po zwolnieniu pedału hamulca nożnego oraz dźwigni hamulca ręcznego wszystkie koła powinny się poruszać swobodnie. Jeśli nie mamy do dyspozycji podnośnika można to sprawdzić na pochylonym terenie, gdzie w przypadku zwolnienia wspomnianych hamulców auto od razu powinno się zacząć toczyć w dół. Warto sprawdzić również bębny, tarcze oraz okładziny cierne.

W jakim stanie są nasze wycieraczki?

Sprawdźmy czy nasze wycieraczki dokładnie czyszczą przednią i tylną szybę. Wpłynie to na komfort i bezpieczeństwo naszego podróżowania. Jeśli pióra w wycieraczce są już mocno zużyte zainwestujmy niewielką kwotę w nowe.

Opony w aucie

Na powierzchni opon nie może być śladów mechanicznych uszkodzeń, a bieżnik powinien być równomiernie zużyty z obu stron. Głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm, ale zaleca się wymianę opon wcześniej z uwagi na większe możliwości odprowadzania wody oraz śniegu spod opony. Na wspomnianej głębokości są wtopione wskaźniki TWI w sześciu miejscach  na obwodzie opony. Jeśli je zobaczymy oznacza to, że należy wymienić opony co jest podyktowane przez przepisy ruchu drogowego.

Ciśnienie w oponach powinno odpowiadać zaleceniom producenta samochodu. Najczęściej na drzwiach kierowcy jest informacja na ten temat. Ma to wpływ na spalaniedrogę hamowania oraz zużywanie się opon. W przypadku jeśli zwiększyliśmy ciśnienie powietrza w oponach należy wykonać kontrolę jego ciśnienia po upływie kilku dni co pozwoli ustalić czy ciśnienie jest takie samo od momentu pompowania. Pomiaru należy dokonać co najmniej 2 godziny od ostatniego użytkowania pojazdu.  Poziom ciśnienia powinien być dostosowany do ilości osób, które będziemy przewozić, wagi ładunku oraz nawierzchni po jakiej będziemy się poruszać. Jeśli będziemy jeździć po drogach szybkiego ruchu ciśnienie w oponach może być w górnych granicach norm przewidzianych przez producenta.

Światła w samochodzie

Włączmy po kolei wszystkie światła w aucie (kierunkowskazy, światła stop, przeciwmgielne, główne reflektory, ...) i  obchodząc pojazd dookoła sprawdźmy czy wszystkie działają prawidłowo. Należy zwrócić uwagę na ustawienie głównych reflektorów oraz zmianę ich położenia w trakcie regulacji. Warto mieć przy sobie zapasowe żarówki na wypadek kiedy jedna z nich przestanie działać.

 

Używane samochody sportowe


Zużycie paliwa w aucie osobowym - stan techniczny


Kupię samochód - selekcja ogłoszeń


Samochód rodzinny


Jak sprawdzić samochód przed podróżą?