Jak przygotować auto na zimę?


Przegląd płynów eksploatacyjnych

Sprawdź czy stan wszystkich płynów w Twoim samochodzie jest na odpowiednim poziomie. Zima może obnażyć nasze zaniedbania w tym zakresie poprzez problemy z odpalaniem albo z hamowaniem.

Wymiana opon

Prawo nie nakazuje wymiany opon w ciągu roku, ale jest to zalecane. Jeśli w ciągu dnia temperatura spada poniżej 10 stopni warto założyć opony zimowe. Sprawdźmy w jakim stanie są opony, które używaliśmy rok wcześniej. Jeśli właśnie kupiłeś samochód używany i otrzymałeś komplet opon zimowych od poprzedniego właściciela tym bardziej obejrzyj je dokładnie. W przeciwnym razie może się okazać podczas zmiany opon, że te które posiadasz nie nadają się do użytku.

 

Zakładanie opon zimowych tylko na jedną oś jest wielkim błędem, dlatego stanowczo odradzamy takiego rozwiązania.

 

Lepiej jest wymienić opony o tydzień za szybko, niż mieć zamiar wymienić o jeden dzień za późno. Skutki mogą być bardzo poważne.

Stan hamulców w samochodzie używanym

Sprawdźmy czy elementy systemu hamowania są w odpowiednim stanie. Kierowca powinien mieć dobrze wyczuty pedał hamulca i w okresie zimowym nie wciskać go gwałtownie. Przy mokrej i oblodzonej nawierzchni najlepiej jest wytracać prędkość silnikiem czyli wrzucić niższy bieg i popuszczać pedał gazu. W takim przypadku silnik przejmie siłę pędu bez niebezpieczeństwa utraty przyczepności opon z nawierzchnią.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze podczas zimy?

Pamiętaj, że nawet najlepsze auto z najlepszymi hamulcami w warunkach zimowych nie zagwarantuje bezkolizyjnej jazdy jeśli nie będziesz utrzymywał odpowiedniej odległości od samochodu jadącego przed tobą. W zimie należy bezwzględnie zwiększyć te odległości. Zima co roku na początku zbiera żniwo w postaci porozbijanych samochodów co wynika z niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze. Zadbajmy o to, aby mało widoczna szadź, lód, mokre liście nie spowodowały, że będziemy musieli naprawić auto albo zacząć szukać w ogłoszeniach motoryzacyjnych następnego.

Akumolator w samochodzie

Jeśli zauważyliśmy, że nasze auto ma problem z porannym zapalaniem podjedźmy do serwisu, aby sprzwdzić stan akumulatora oraz uzupełnić ilość elektrolitu. Obecnie w naszych autach jest sporo urządzeń, które zużywają coraz więcej prądu, co przyspiesza zużywanie się akumulatorów. Nawet w stosunkowo nowych samochodach zaniedbany akumulator może spowodować problemy z zapalaniem.

 

Spadające temperatury oraz kilkudniowa przerwa w używaniu auta może skutkować problemami z odpaleniem. Sprawdź czy twój samochód nie potrzbuje nowego akumulatora.

Jak sprawdzić samochód przed podróżą?


Samochód miejski


Jak przygotować auto na zimę?


Sprzedaż auta - negocjacje


Jakie auto kupić?